مزایای لینکدین

دیجیتال فوت پرینت چیست؟چه مزایایی دارد؟

با مفاهیم پایه زندگی در عصر اینترنت، چقدر آشنا هستیم؟

مهم‌ترین تغییری که در آینده نزدیک در «جذب منابع انسانی» مشاهده می‌کنم، کاهش ارزش رزومه‌ها و افزایش اهمیت «ردپای دیجیتال» یا دیجیتال فوت پرینت است.

مجموعه نوشته‌های یک نفر در وبلاگ خود، در شبکه‌های اجتماعی، عکس هایی که در اینستاگرام به نمایش می‌گذارد، نوشته‌هایی که توییت می‌کند، عکس پروفایل او در نرم‌افزارهایی مثل وایبر ، واتزاپ ، فیس بوک و کاوری که برای صفحه خود انتخاب می‌کند ، مطالبی که لایک می‌کند یا به اشتراک می‌گذارد، چنان پروفایل دقیقی از دانش و نگرش شخص در اختیار قرار می‌دهد که چند برگ رزومه که با هزار دقت و وسواس پس از مشاهده آگهی استخدام تنظیم می‌شود، هرگز آن کارایی و دقت را ندارد.

خودتان را در گوگل جستجو کنید.

آیا تاکنون نام و نام خانوادگی خود را در گوگل جستجو کرده اید؟ در ۵ صفحه اول چه چیزی در مورد خودمان پیدا می کنیم؟ در قسمت عکس ها چطور؟

این اطلاعات چه ارتباطی به زندگی کاری یا تحصیلی ما دارد؟رد پای دیجیتال

می دانید امروزه یکی از اولین گام ها در هنگام تحقیق در مورد افراد، رجوع به اینترنت است؟ طی مطالعات که اخیرا به عمل آمده و در ادامه مقاله آوردیم بیش از هر زمان دیگری کارفرمایان یا دانشگاه ها طی پروسه استخدام یا پذیرش، جهت شناخت هر چه بیشتر در مورد نیروی مربوطه، به اینترنت و شبکه های اجتماعی رجوع می کنند.

چگونه استخدام کننده ها می توانند ما را در لینکدین پیدا کنند؟

همان گونه که ما برای موارد روزمره زندگی به جستجو در اینترنت می پردازیم، شرکت ها هم امروزه به طور منظم برای شناخت بیشتر در مورد نیروی کار طی پروسه استخدام به شبکه های اجتماعی مراجعه می کنند.

اما چگونه این کار را انجام می دهند و ما باید مواظب چه نکاتی باشیم؟

ابتدا یک مفهوم بسیار حیاتی: یکی از مواردی که در زندگی شغلی، تحصیلی یا تجاری ما به عنوان انسان های زنده در عصر دیجیتال تاثیر می گذارد و باید با مفهوم آن آشنا شویم و نحوه مدیریت اش را فرا گیریم، ردپای دیجیتال(Digital Footprint) است.دیجیتال فوت پرینت

دیجیتال فوت پرینت چیست؟

زنجیره ای از دیتا هاست که ما وقتی از اینترنت استفاده می کنیم پشت سر خود برجای می گذاریم. در واقع اطلاعاتی هست که ما در فضای آنلاین  درباره خودمان خلق می کنیم.

ردپای دیجیتال شما از هر تکه ای از اطلاعاتی که شما در مورد خود می سازید ساخته شده است. جنسیت و نام، ایمیل های ارسالی یا دریافتی، وب سایت هایی که بازدید می کنیم. مواردی که در چت ها و فضای مجازی بیان می کنیم یا مثلا لایک می کنیم تنها بخشی از اطلاعاتی هستند که ما روزانه در مورد خودمان در حال تولید کردن هستیم.

کاربرد و اهمیت ردپای دیجیتال

استفاده های تجاری یکی از مشهورترین کاربردهای دیجیتال فوت پرینت است. شرکت ها جهت مقاصد بازاریابی و شناخت سلایق و نظرات جامعه با نرم افزارهای پیشرفته ای اقدام به تحلیل بازار می کنند.

از طرف دیگر، از آنجا که دیجیتال فوت پرینت می تواند اطلاعات فراوانی در مورد مهارت ها و سلایق و روحیات ما بدهد، امروزه بیش از هرزمان دیگر  توسط کارفرمایان، دانشگاه ها و سایرین برای شناخت هر چه بیشتر در مورد ما استفاده شود.

در واقع امروزه اکثر مسولین استخدام یا دانشگاه ها بعد از اینکه در خواست شما به دستشان رسید می دانید چه می کنند؟

نام و نام خانوادگی شما را گوگل می کنند و ۵ صفحه اول نتایج در مورد شما را می خوانند شاید هم بیشتر یا کمتر. جالب اینجاست که دیجیتال فوت پرینت اصلا امری محرمانه نیست در دسترس همه هست و کسانی که کمی جستجوی پیشرفته بلد باشند به راحتی اطلاعاتی در مورد ما در گوگل پیدا می کنند.

می خواهید ببینید که دیجیتال فوت پرینت شما چیست؟ کاری که در ابتدای مقاله  گفتیم را انجام دهید. یعنی نام و نام خانوادگی خود را جستجو کنید. راستی وقتی خودتان را گوگل می کنید، حتما سری هم به قسمت تصاویر در گوگل بزنید. ممکن است عکس هایی از خودتان ببینید که دوستان شما در آن عکس نام شما را هم برده اند.دیجیتال فوت پرینت

چگونه تهدید دیجیتال فوت پرینت را مدیریت کنیم و از آن فرصت بسازیم ؟

اما ابتدا جواب یک پرسش پرتکرار، اگر این قدر دیجیتال فوت پرینت اهمیت دارد آیا بهتر نیست کلا با نام دیگری غیر از نام واقعی مان در اینترنت حضور پیدا کنیم یا از برخی نرم افزار برای پنهان کردن هویت خود استفاده کنیم؟ اصلا فکرش را هم نکنید. کاملا غلط است و به ضرر شماست.

دلیل اول : اولا خیلی ساده اسم خود را جستجو کنید ببینید موارد متعدد دیگری هستند که با شما دقیقا تشابه نام و نام خانوادگی دارند و اگر حضور نداشته باشید احتمال دارد با هم نام های خود اشتباه گرفته شوید.

دلیل دوم: فرض کنید یک فرد، رستوران یا دانشگاه را جستجو می کنم اگر در فضای اینترنت چیزی در موردش پیدا نکنم، قطعا احساس می کنیم طرف یا مشکوک است یا مطابق علم روز جلو نیامده و در هر حال یک نقطه منفی است. و آن مورد هم مشتریان جدید و فرصت های زیادی را از دست خواهد داد.

دلیل سوم : در تحقیقی که وب سایت بیزینس اینسایدر انجام داده بیش از ۵۰ درصد کارفرمایان، نیروی کاری که نتوانند از او چیزی در اینترنت پیدا کنند را رد می کنند.

اصولا هم حذف کامل دیجیتال فوت پرینت غیر ممکن است دوستان فراوانی هستند که به ما در فضای اینترنت اشاره می کنند. ادارات مختلفی هستند که مشخصات ما در بانک اطلاعاتی شان موجود است و ده ها علت دیگر وجود دارد که این حذف غیر ممکن است.

حال سوال اینجاست که حذف خودمان که به نفعمان نیست و فرصت های فراوان شغلی، ارتباطی، علمی و تجاری را هم از ما خواهد گرفت،چه کنیم؟دیجیتال فوت پرینت

برای مدیریت مطالبی که دیگران در مورد ما در اینترنت پیدا می کنند دو استراتژی اصلی وجود دارد:

استراتژی اول: مراقبت و حذف محتویات نامطلوب نام دارد.

۱-یعنی اینکه شما اگر طی جستجو در مورد خود به محتویاتی برخوردید که دوست ندارید، می توانید از طریق سایت مربوطه آن را حذف کنید.

۲- استفاده از آخرین آپدیت برنامه هایی که استفاده می کنید، می تواند امنیت دستگاه شما را بالا ببرد.

۳-استفاده از رمزهای متفاوت برای وب سایت های متفاوت و تغییر چند ماه یک بار آنها.

۴- در google alert تنظیماتی را انجام دهید که هر جا نامتان ذکر شد برای شما پیام بیاید.

استراتژی دوم: استراتژی تولید محتوی مثبت در مورد خودتان هست. یعنی اینکه به جای اینکه صبر کنید تا در کامنت دوستان یا بانک های اطلاعاتی دیگران ظاهر شوید، خودتان فعال باشید و از خودتان تصویری مثبت و حرفه ای ایجاد کنید.

در گروه های تخصصی کاری عضو شوید. در مورد خودتان یا جوایز و دستاوردهای تان خبر بدهید. حواستان به نظرات تان باشد. و مهم تر از همه لینکدین خود را جدی بگیرید. چون یکی از اولین جاهایی است که در عالم کسب و کار به آن رجوع می کنند تا در مورد شما اطلاعات کسب کنند.

در این مورد بیشتر صحبت خواهیم کرد اما چند آمار مهم که به روشن شدن بحث ما کمک شایانی خواهد نمود.

لازم به ذکر است مطالعه ذیل در کشور آمریکا انجام شده ولی روند در کشور ما ایران هم به همین صورت است و روزانه بر تعداد تحقیقات آنلاین شرکت ها در طی پروسه استخدام افزوده می شود.

طی مطالعه ای که توسط وب سایت معتبر career builder در سال ۲۰۱۸ در آمریکا انجام شده است، نشان داده شده است:

* هفتاد درصد کارفرمایان، از شبکه های اجتماعی برای تحقیق در مورد نیروی کاری که قصد استخدام داشتند استفاده نمودند.

۵۴ درصد گفتند اگر نتوانند در فضای وب و شبکه های مجازی مثل لینکدین مطالبی در مورد کاندید مورد نظر پیدا کنند، ایشان را استخدام نمی کنند.

۲۸ درصد به دنبال شناخت مهارت های ارتباطی، ۳۴ درصد به دنبال شناخت میزان خلاقیت فرد مورد تحقیق و ۲۶ درصد می خواستند ببینند که فرد چه جوایزی برده یا در مسیر تحصیل و شغل چه کارهای برجسته ای انجام داده است.

همان طور که آمارها نشان می دهد اگر بتوانیم خود را به درستی در اینترنت پرزنت کنیم فرصت های فراوانی برای ما باز می شود و یا بر عکس، غفلت از تولید محتوی مثبت در مورد خودمان می تواند اثرات منفی برای ما و مسیر شغلی و تحصیلی ما داشته باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا