مزایای لینکدین

اهمیت شبکه سازی و نقش آن در پیشرفت کاری

آیا با شبکه  سازی  آشنایی دارید؟ آیا می دانید برای هرگونه پیشرفت شغلی باید به روابط کاری و افرادی که با آنها ارتباط داریم سرو سامانی دهیم؟ اصولا انسان های موفق شبکه ارتباطی خوبی در اطراف خود دارند.

اکنون نوبت به آن رسیده که دیدگاهتان را نسبت به شبکه  سازی  و اهمیت آن عوض کنید.

ما اطلاعات زیادی را ازافراد دور بر خودمان دریافت می‌کنیم. زمانی که وقت شما با قرارهای ملاقات کاری و شغلی و یا مشغله های خانوادگی پر است، معمولاً به سراغ انجام دادن کارهای بیهوده و بی فایده نمی روید. در دنیای امروز اکثرما وقتمان کم است و کارهای بسیاری جهت انجام دادن داریم. و به همین علت کمبود زمان خیلی دقت نمی کنیم که چقدر شبکه ارتباطات کاری ما قوی است. یا اینکه أصلا باچند نفر به خاطر کارمان در ارتباطیم؟ ولی مطمین باشید با همه این تفاسیر، تشکیل یک شبکه شغلی کارآمد قوی ترین ابزاری است که می تواند برای پیشرفت در زندگی شغلی هر فرد تاثیر داشته باشد.

اهمیت شبکه سازی در موفقیت شغلی شما بسیار زیاد خواهد بود. شبکه به شما کمک می کند تا یک شغل مناسب را سریعتر و آسانتر پیدا کنید. اهمیت شبکه را می توان در تمام مراحل کاری خود حس کرد. به همین دلیل است که شبکه سازی اهمیت بسیار بالایی در موفقیت افراد داشته است و با بهبود مهارت های شبکه سازی، می توانید پیشرفت های شغلی خود را به چشم ببینید.

اهمیت شبکه

شبکه سازی یا Networking چیست؟

در این بخش به تعریف و اهمیت شبکه خواهیم پرداخت.

هر یک از ما مجموعه ای از افراد در دور بر خودمان داریم که می توانند در زندگی کاری ما موثر باشند. خانواده و دوستان، همکلاسی ها و اساتید دانشگاه، همکاران ما در شرکتی که کار می کنیم و حتی همکاران ما در سایر شرکت ها، روسا و مدیران ما و غیره. هر یک از این افراد می توانند منبع کسب تجربه، دانش و خبر و اطلاعات برای ما باشند. در واقع شبکه افراد را همه ما چه بخواهیم و چه نخواهیم در اطراف خود داریم مهم این است که این شبکه را قوی و مثمرثمر کنیم. در واقع شبکه سازی تنها ایجاد و برقراری ارتباط نیست بلکه مهمترین هدفش برقرای و پرورش روابط دراز مدت است.

قرار هم نیست اتفاق عجیبی بیفتد. برای اینکه در این زمینه موفق باشید، حتما نیاز به پیوستن به یک یا چند انجمن حرفه ای و یا اجرای روش های پیچیده  نیست. تنها کاری که لازم است تا انجام دهید، این است که دقیق تر به اطراف خود نگاه کنیم. تلفن همراه خود را از جیب تان بیرون بیاورید. مطمئنا فرصت های شبکه سازی را در همه جای وب می توانید مشاهده کنید.

چرا شبکه برای موفقیت مهم است؟

کارشناسان و افراد متخصص در حوزه موفقیت شغلی  اعلام کرده اند که؛ ” معمولا موفق ترین افراد در هر رشته ای از سطح روابط کاری مناسب برخوردار بوده اند. ”

سرمایه گذاری در ایجاد و عمق بخشیدن به روابط کاری، شخصی و یا حرفه ‌ای، می‌تواند  بهره وری مادام العمر و بلندمدت برای شما داشته باشد.

شبکه سازی

 اهمیت شبکه برای پیشرفت شغلی

توسعه و پیشرفت شغلی با انجام ساده‌ترین اصول و قواعد، روشی تضمینی جهت شغلی مادام العمر است.

هر چه در صنعت و کاری که در آن مشغول هستید با افراد بیشتری در حوزه مشترک شغلی ارتباط برقرار کنید، به موجب آن فرصت‌های شغلی مناسب گوناگون و بهتری را کشف و پیدا خواهید کرد و به اهمیت شبکه پی خواهید برد. شما در حرفه خود با مشاوره با افراد موفق و کسانی که در این راه پیشرفت کرده‌اند و سرشناس هستند، می توانید سطح دید خود را افزایش دهید و زمینه های تخصصی در کارتان را بهبود بخشید و در نهایت مهارتهای شغلی خود را همگام با اهمیت شبکه افزایش دهید.

اهمیت شبکه در کار

ممکن است شما تصور کنید که شبکه‌سازی فعالیتی است که برای خارج از دفتر کاری و در اوقات فراغت مناسب می باشد اما در حقیقت این چنین نیست.

اهمیت روابط کاری در موضوع  موفقیت شغلی امری آشکار و شفاف در جهان کنونی است و امکان کتمان و پنهان کردنش وجود ندارد. اهمیت شبکه را دریابید، در جستجوی مربیان و مشاوران شغلی باشید. اگر بتوانید با افراد درستی متصل شوید این ارتباطات به شما فرصت های شغلی جدیدی را نشان می‌دهد که به صورت عادی امکان دسترسی به آنها وجود ندارد.

اهمیت شبکه در جستجوی شغل

لازم است بدانید که اهمیت شبکه و شبکه سازی در هنگام جستجوی شغل بسیار حائز اهمیت است و امری فوق‌العاده مهم به شمار می‌آید.

اگر می خواهید تا یک تغییر اساسی در شغل خود ایجاد نمایید، مثلا در کشور جدید یا شرکت جدید مشغول به کار شوید طبیعتا نیاز به افرادی دارید که از قبل شما را بشناسند تا بتوانید از آنها برای یافتن کار جدید کمک بگیرید.

متاسفانه گاهی از این امر غفلت می کنیم یعنی در زمانی که کار داریم به فکر ایجاد ارتباطات نیستیم  تا در روز بیکاری بتوانیم از ارتباطات خود استفاده کنیم.

لطفا دقت کنید قرار نیست شما هزار نفر را بشناسید و آنها هم شما را بشناسند. در شبکه سازی و در کل موضوع ارتباطات کیفیت روابط از کمیت آنها مهم تر است.

اهمیت شبکه

چگونه می توان مهارتهای شبکه ای را گسترش داد؟

نمی‌توان اهمیت شبکه را نادیده گرفت و از آن غافل شد.

اما سوال اینجاست که چگونه می توان مهارت های شبکه ای را گسترش داده و آن ها را بهبود بخشید.

یکسری نکات که در پایین آمده است، می تواند به شما کمک زیادی در  این مورد کند.

نکته مهم اینجا است که باید استراتژی های متفاوت را امتحان کرد و با روش آزمون و خطا به بهترین گزینه ممکن دست یافت. در رابطه با موضوع مقاله به عنوان مثال اگر شما یک فرد با ویژگی شخصیتی درونگرایی باشید، ممکن است ترجیح دهید یک شبکه با تعداد کمتری از افراد شرکت کننده را ایجاد کنید و در آن یک رابطه صمیمانه تری تشکیل دهید. هنگامی که سبک شبکه ایده‌آل و منحصر به فرد خودتان را کشف کردید، با افراد مناسب در جهت دستیابی به اهداف  مورد نظر شروع به فعالیت نمایید.

خیلی ساده فقط شروع به انجام کنید خودتان راه مناسب خود را خواهید یافت.

 شبکه در خارج از محیط بسته

برای این که در شبکه سازی موفق باشید به دنبال فرصت‌هایی برای بهبود وضعیت شبکه کاری تان بگردید.

در همایش ها و جلسات و کنفرانس ها شرکت کنید.

از لینکدین که بزرگترین مجمع متخصصین دنیاست اگر درست و حرفه ای استفاده کنید نتایج خوبی برای شما به همراه خواهد آورد.

در مورد خودتان مطلب و محتوی مرتبط با کار تولید کنید.

 یک فرصت شغلی جدید فراهم کنید 

مهم است که به هر فعالیتی به عنوان یک فرصت شغلی جدید نگاه کنید. با توجه به اهمیت شبکه در یک رویداد با هدف ارتباط با افراد جدید شرکت کنید و فعال باشید. خیلی با مغز فکر می کنیم، حتما باید بسیار با تجربه و بزرگ باشیم تا مطلب بنویسم یا سخنرانی کنیم در حالیکه أصلا این طور نیست شما می توانید حتی در شروع مسیر زندگی کاری خود هم برای دیگران نکات آموزنده و علمی داشته باشید. در این مورد مطلب زیاد است که انشالله در مقاله ای جداگانه بحث خواهیم کرد.

شبکه سازی

نظرات پایانی درباره اهمیت شبکه

شبکه سازی نقش پررنگی در به ثمر نشاندن اهداف کاری دارد. برای سرمایه‌گذاری در شبکه هیچ وقت دیر نیست. اهمیت شبکه بسیار چشمگیر است و بهترین راه برای بهبود مهارت های شبکه ای خود، طبق گفته “بایکو ویز”  تلاش است و آزمون و خطا.

 

 

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا