30 نوامبر, 2020
linkedin summary

 ضرورت نوشتن سامری لینکدین و نکاتی که باید به آن توجه کرد

سامری لینکدین (summary) قسمتی از پروفایل شماست که می توانید در چند پاراگراف خودتان را توصیف کنید. همچنین تخصص هایی که در حوزه کاری خود دارید را نام ببرید.
سامری یا خلاصه یک بخش مهم از پروفایل شماست که نیاز هست وقت مناسبی به آن اختصاص دهید.
برخی از افراد ابتدا سایر قسمت های رزومه را پر می کنند تا نسبت به نوشتن سامری ایده پیدا کنند. به هر حال چه در ابتدا چه در انتها هرگز این قسمت را خالی نگذارید.

پروفایل لینکدین به نوعی یک رزومه زنده محسوب می شود. لینکدین تلاش دارد با  طراحی آیتم های مختلف  به ما دو امکان بدهد و در واقع فضای بیشتری از یک رزومه در اختیار ما قرار دهد. بخش های مختلف پروفایل نقش های متفاوت دارند. برخی ها صرفا ما را معرفی می کنند و اطلاعاتی در مورد خود ارایه می دهیم. مثلا سوابق شغلی، تحصیلی و برخی از بخش های دیگر علاوه بر نقش معرفی، به ما کمک می کنند دلایلی برای اثبات خود بیاوریم و به نوعی فراتر از یک رزومه بتوانیم مخاطب خود را قانع کنیم و با خود بیشتر آشنا کنیم. یکی از بخش های مهم در این راستا همین قسمت سامری پروفایل است که در این مقاله به همه نکاتی که شما باید در مورد سامری بدانید پرداختیم.

ضرورت نوشتن سامری لینکدین

همان گونه که در مقالات قبلی بیان شد، در حدود ۶۰۰ میلیون نفر در سراسر دنیا عضو لینکدین هستند. مردم از رشته های مختلف در لینکدین به دنبال برقراری ارتباط و رفع نیازهای شغلی خود هستند و در حال جستجو.
مهم نیست شما به دنبال کار هستید یا یک کارفرما هستید و به دنبال کارمند، یا اصلا صاحب کسب و کار هستید و به دنبال همکار یا شریک تجاری می گردید. هر چیزی که جستجو کنید می بینید ده ها یا حتی صد ها هزار پروفایل مشابه، کمپانی مشابه و غیره می آید. بنابراین اگر می خواهیم در میان پروفایل های فراوان مشابه راحت تر دیده شویم و بیشتر در نتایج جستجوی دیگران بالا بیاییم باید برخی از نکات را رعایت کنیم.

در زمان تنظیم پروفایل باید به دو نکته توجه شود

  1. کاری کنیم که پروفایل ما حداکثر هماهنگی با موتورهای جستجو را داشته باشد تا زمانی که دیگران جستجو می کنند پروفایل یا شرکت من هم جز پیشنهاد های اول بیاید.
  2. کار دوم این است، حال که در نتیجه جستجوی فردی بالا آمدیم، پروفایل خود را به قدری جذاب کنیم که طرف ما را بخواند نه اینکه صفحه ما را ببندد و برود پروفایل مشابه ما را بخواند.

تمام هدف ما از مجموع این نوشته ها همین است که شما بتوانید یک پروفایل جذاب و هماهنگ با موتور جستجوی لینکدین بنویسید.
یکی از فرصت های مهم برای اینکه این اهداف اتفاق بیفتد همین قسمت سامری لینکدین یا خلاصه نویسی شماست و بسیار بسیار مهم است.

سامری لینکدین

در سامری چه مواردی را بیان کنیم

شما در این بخش باید به طور غیر مستقیم جواب سوالات زیر را بدهید.

بگویید چه کسی هستید؟
مثلا من یک وکیل علاقه مند به حوزه حقوق بین الملل هستم که ….

چه کاری دارید انجام می دهید؟یا انجام دادید؟

اگر کار ویژه ای کردید بیان کنید. چند تا از تخصص ها یا نرم افزارهای مرتبط با شغلتان را که وارد هستید بیان کنید. بخشی زیادی از جستجو در لینکدین بر مبنای مهارت ها می باشد. مثلا اسم نرافزار جستجو می شود، باید از آنها استفاده کنیم. یا مثلا اگر فقط بگویید وکیل هستید کافی نیست. افراد، وکیل دعاوی را جستجو می کنند و غیره

چرا دارید این کار را انجام می دهید؟
کمی شخصی اش کنید و از علایق و مهارت های خود بگویید. مخصوصا دوستان جویای کار مهم است که افراد بدانند چه قدر به کار خود علاقه دارید که در ادامه مثال هایی بیان خواهیم کرد.

و کلیدی ترین سوال

چگونه می توانید ارزش ایجاد کنید؟
برای مجموعه ای که در آن کار می کنید نظیر همکاران یا شرکتی که در آن هستید یا شرکت آینده تان. . امروزه در هر زمینه و جنبه از عالم کسب و کار را که نگاه می کنیم با زیادی بخش عرضه مواجه هستیم .این مورد در همه جای دنیا شایع است. یک زمانی تعداد تولید کننده محدود بود مثلا چند کارخانه محدود تولید مایع ظرف شویی می کردند، یک زمانی نیروی کار متخصص کم بود ولی همین الان رشته خود را در لینکدین جستجو کنید می بینید چند صد هزار بلکه بیش از آن، هم رشته ای شما هستند.

بنابراین باید چیزی بیشتر از یک فارغ التحصیل دانشگاه باشید و بگویید چرا باید شما استخدام شوید نه فرد مشابه شما. البته غیر مستقیم.
اگر بتوانید با استفاده از کیورد ها جواب سوالات فوق را بدهید آنگاه یک خلاصه نویسی خوب و موثر دارید.

سامری لینکدین را چگونه بنویسم

۱-سامری لینکدین همکاران موفق خود را بخوانید و ایده بردارید.
ولی کپی/پیست نکنید. همان گونه که بارها عرض کردیم کپی کردن در لینکدین بر ضد منافع خودتان می شود. ولی مطالعه و ایده برداری مشکلی ندارد.

۲- به آگهی های شغلی و استخدام در رشته خود نگاه بندازید. این آگهی ها پر از کیورد و ایده است. اینکه کارفرمایان چه نیازی دارند چون بر مبنای نیاز شان سرچ می کنند، اگر کلمات مورد جستجوی دیگران در رزومه شما باشد در نتایج جستجوی دیگران راحت تر بالا می آیید.

اهمیت کلمات کلیدی در لینکدین

کلمات کلیدی(Keyword) کلماتی هستند که مردم در رشته شما، بیشتر با آن کلمات جستجو می کنند. شما در حال حاضر با استفاده از نکات یک و دو که در بالا اشاره شد می توانید بخشی از نیاز خود را رفع کنید.
جالب است بدانید که خط های اول سامری لینکدین خیلی خیلی مهم تر است. در نسخه دسکتاپ حدود ۳۰۰ کاراکتر، در حد دو الی سه خط، قابل مشاهده است. حالا اگه طرف با موبایل وارد لینکدین شده باشد  کمتر حتی. برای خواندن بقیه سامری باید “show more” رو بزند که خیلی ها بالای ۵۰ درصد این دکمه رو نمی زنند پس نکات جذابتون رو در خط های اول بنویسید.

۳- از اعداد استفاده کنید. خیلی قابل باور می کند، مثلا ۳۰ درصد فروش را افزایش دادم یا نمره پایان ترم ام از ۹۰ درصد افراد بیشتر بود و غیره. البته همیشه صداقت داشته باشید.
و البته حتما به یاد داشته باشید از آماری استفاده کنید که اجازه استفاده دارید. به عنوان مثال کارفرمای بعدی احساس خوبی نخواهد داشت که اگر شما از اعداد محرمانه کمپانی قبلی برای معرفی خود استفاده کنید.

۴-از فاعل اول شخص استفاده کنید صمیمی تر است هر چند افراد زیادی هم هستند که به صورت سوم شخص در مورد خود می نویسند.سامری لینکدین

تحلیل یک مثال برای شفاف تر شدن مفاهیم این مقاله

 

Experienced Pharmacist with a demonstrated history of working in the pharmaceuticals industry

در خط بالا به سوال یک جواب داد و خودش را معرفی کرد.

I am highly fond of working in the field of international trade, analyzing import and export profiles of various countries around the globe, and identifying new markets in different business areas, particularly marketing pharmaceutical products, wound care products, and medical equipment. Furthermore, I have published papers in Persian scientific journals.(3&4

در پارگراف دوم گفتند که چرا دارند این کار را می کنند و چگونه می توانند ارزش ایجاد کنند.

 currently,I am in charge of technical tasks at …….Company that mainly focused on healthcare innovative products. In this company, utilizing different trade lines, we are importing wound care products and pharmaceutical supplements and I am heading a team responsible for all technical tests on these items.(1&2)

در پاراگراف آخر هم دوباره جواب سوال یک و دو را دقیق تر بیان کردند با جزییات بیشتر.
شما می توانید از طریق ایمیل با ما در ارتباط باشید و جواب سوالات خود را در اسرع وقت دریافت نمایید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.