مزایای لینکدین

مهارت نرم را برای موفقیت کاری خود بشناسید

چه مهارت هایی داشته باشیم تا در کار خود موفق باشیم؟

همه ما به طور ناخودآگاه تمایل داریم از فروشگاه های خاصی خرید کنیم. مثلا از بین سوپرمارکت های اطراف منزل، علی رغم قیمت های یکسان و محصولات تقریبا مشابه، معمولا افراد ترجیح می دهند از یک سوپرمارکت خاص خرید کنند. نحوه چینش، برخورد فرروشندگان و مواردی از این دست هم می تواند در انتخاب ما جهت خرید اثر بگذارد. امروزه و در دنیای پررقابت کنونی افرادی موفق هستند که مهارت های کاری بیشتری داشته باشند. وقتی صحبت از مهارت می شود، ناخودآگاه بحث های فنی و تخصصی به ذهن برخی می رسد و برخی تمام تلاش خود را می کنند تا در کاری که در حال انجام هستند، استاد شوند و به بهترین نحو ممکن آن را انجام دهند. در این موضوع بحثی نیست که همه ما باید کاری را که انجام می دهیم به نحو خوبی بلد باشیم. اما این تمام ماجرا نیست. هر کدام ما در کنار این موضوع باید مجهز به مواردی دیگر هم باشیم تا بتوانیم موفق باشیم. از این موارد به عنوان مهارت های نرم نام می برند. اینکه مهارت نرم چیست و چرا مهم است؟ و چه نقشی در حوزه کاری ما دارد در این مقاله می خواهیم صحبت کنیم.

مقاله اهمیت لینکدین در کاریابی و استخدام  به شما کمک بیشتری می کند.

مهارتهای نرم

مهارت نرم چیست

مهارت نرم Soft Skill، قابلیت های نامشهود و غیر فنی­ هستند. برای مثال:

 • ارتباطات
 • کار گروهی
 • حل مسئله
 • رهبری
 • مسئولیت پذیری

گاهی اوقات، مهارت نرم به مهارت های قابل انتقال یا مهارت های حرفه ای گفته می شود. همانطور که از این واژه پیداست، اینها مهارت­ هایی هستند که ارتباط کمی با تخصص دارند، خیلی به شغل خاصی مرتبط نیستند و بیشتر با حالت کلی و شخصیت داوطلب مرتبط هستند. مهارت­ های نرم به نگرش و درک مستقیم شما مربوط می شود. از آنجایی که مهارت­ های نرم، بیشتر شخصیت محور هستد تا استعداد محور، مهم است که مهارت های نرم خود را بشناسید و قبل از استفاده از آن در کار، آن را در خود کشف کرده و اثبات کنید.

این امر به ویژه در فرآیند استخدام، یا بازاریابی و فروش صدق می کند زیرا در آن، مهارت ها و پتانسیل های قابل انتقال اغلب بر تجربه حرفه ای ارجحیت دارند.

رهبری یکی از مهارت­های نرم اصلی است.

فهرست مطالب

 1. چرا مهارت­های نرم از اهمیت زیادی برخوردارند؟
 2.  مهارت نرم کلیدی، کدامند؟
 3. چگونه می توان مهارت­های نرم را در رزومه کاری و مصاحبه قرار داد؟
 4. آیا می توان مهارت های نرم را یاد گرفت؟
 5. منابعی برای مطالعه بیشتر.

مهارت نرم

چرا مهارت­ نرم از اهمیت زیادی برخوردار است؟

مهارت­های نرم تفاوت بین داوطلبان خوب و داوطلب ایده آل است. در بیشتر بازارهای شغلی رقابتی، معیارهای استخدام محدود به قابلیت فنی و دانش تخصصی فرد نمی باشد.

هر شغل مستلزم تعامل با دیگران، خواه همکار یا مشتری است، بنابراین مهارت های نرم برای بیشتر کارفرمایان مهم است.

در اوایل کار، استخدام کنندگان به دنبال افرادی هستند که پتانسیل آموزش پذیری داشته باشند. کارفرمایان انتظار ندارند که شما از روز اول تمامی صلاحیت ها و تجربه ها را داشته باشید، اما آنها باید بدانند که شما توانایی یادگیری و رشد در شغل تان را دارید. در اینجا چند نمونه از تفاوت های ایجاد شده توسط مهارت های نرم آورده شده است:

 • یک پزشک موظف است که مجموعه­ ­ای از مهارت­ های سخت، به خصوص قابلیت تشخیص، تجویز و درمان بیماری را داشته باشد. اما پزشکی که مهارت­ های نرم نظیر هوش هیجانی، قابلیت اعتماد بخشی به بیمار و برقراری ارتباط  را ندارد احتمالا مورد توجه بیماران قرار نمی گیرد.
 • یک فروشنده که دانش خوب و جامعی از بازار خود دارد، در صورت نداشتن مهارت های نرم و مهارت های درون فردی و مذاکره، در معامله کردن و حفظ مشتری به مشکل بر خواهد خورد.
 • یک کارمند خدمات به مشتریان حتی علی رغم داشتن مهارت های شگفت انگیز سازمانی، تنها در صورتی موفق خواهد بود که قادر به برقراری ارتباط حرفه ای با مشتریان باشد و قابلیت همدلی و گوش دادن به آنها را داشته باشد.

مهارت های نرم فقط برای برخورد با ارباب رجوع ها و مشتریان خارجی مهم نیستند. بلکه آنها برای تعامل با همکاران نیز از اهمیت زیادی برخوردارند.

کارفرمایان برای مهارت های نرم ارزش قائل می شوند. زیرا این امر در کل باعث می شود که افراد بتوانند در تیم ها و سازمان ها فعالیت کرده و پیشرفت کنند. یک محیط کار مفید و سالم مستلزم داشتن مهارت های نرم است. از این گذشته، محل کار فضایی برون فردی است که روابط در آن ساخته و تقویت می شوند، دیدگاه ها رد و بدل می شوند و گهگاه اختلافات برطرف می شوند.

مهارت نرم

۱۰ مهارت نرم کلیدی

این بخش یک راهنمای گسترده، اما نه جامع، در مورد برخی مهارت­ های مهم نرم است که کارفرمایان از آن استفاده می کنند.

 1. ارتباطات

ارتباطات یکی از مهمترین مهارت­ های نرم است. کسانی که در برقراری ارتباط، قابلیت زیادی دارند، می توانند لحن و استایل (سیاق) خود را با توجه به مخاطبان خود، تنظیم کنند و بر اساس دستورالعمل ها ایفای نقش کنند، و مسائل پیچیده را به طور یکسان برای همکاران و مشتریان خود توضیح دهند.

یک مهارت ارتباطی مهم که اغلب نادیده گرفته می شود، گوش دادن است. چه در زمان بررسی شکایت مشتری چه در زمان کار با همکارتان، مهارت گوش دادن به شما در یادگیری و واکنش صحیح به شرایط، کمک می کند. مهارت­ های کلامی و غیر کلامی نیز به همان اندازه مهم هستند. مهارت­ کلامی برای تقویت روابط مشترک و محترمانه و در نهایت سازنده، مهم است. این امر همچنین در مورد ارتباط کتبی (نوشتاری) نیز صدق می کند.

بسیاری از ارتباطات تجاری کنونی از طریق ایمیل انجام می شوند، بنابراین مهم است که قوانین و مقررات ایمیل خوب را بشناسید و دستورالعمل های واضح و مختصر ارائه دهید.

 1. خود انگیزشی

داشتن نگرش مثبت و ابتکار عمل خوب بدون نظارت شبانه روزی، مهارت نرم و حیاتی هر کارمند است. این کار نه تنها  اطمینان و تعهد را نشان می دهد، بلکه نشان می دهد که شما می توانید بدون نیاز به نظارت مداوم، در یک ساختار سازمانی به صورت مؤثر کار کنید.

برای نشان دادن انگیزه خود، در مورد این مهارت های کلیدی فکر کنید:

 • مثبت بودن
 • جاه طلبی
 • تعهد
 • ابتکار عمل
 1. رهبری

رهبری یک مهارت نرم است که حتی اگر مستقیماً دیگران را مدیریت نکنید، باز هم می توانید آن را نشان دهید. افرادی با مهارت رهبری بالا، قابلیت الهام بخشیدن به دیگران و هدایت تیم ها به سمت موفقیت را دارند. به همین دلیل این مهارت، مورد توجه همه قرار دارد و یک مهارت ویژه است.

افرادی با مهارت­های خوب رهبری، دارای طیف وسیعی از مهارت­ ها می باشند که برای محیط کار مفید است، از جمله:

 • نگرش و چشم انداز مثبت
 • قابلیت تصمیم گیری سریع و مؤثر
 • مهارت حل مسئله یا مهارت مدیریت اختلافات
 • قابلیت برقراری ارتباط موثر
 • استعداد و میل ذاتی در خود انگیزشی و انگیزه دادن به دیگران

حتی اگر متقاضی شغل مخصوص تازه کارها (بی تجربه) هستید، از نشان دادن اینکه چگونه می توانید بر دیگران تأثیر مثبت بگذارید تا یک پروژه به موفقیت برسد و همچنین از نشان دادن پتانسیل خود هراس نداشته باشید.

 1. مسئولیت

مسئولیت پذیری مهارت نرمی است که به ندرت در مورد آن صحبت می شود اما بسیار ارزشمند است. افرادی که مسئولیت کار خود را به عهده نمی گیرند، در کل افراد مفیدی نیستند و کمتر به موفقیت دست پیدا می کنند.

برای نشان دادن سطح بالایی از مسئولیت، باید بر این مهارت ها تسلط داشته باشید:

 • قابلیت اعتماد
 • انضباط
 • انگیزه
 • وجدان کاری
 • پاسخگو بودن و مسئولیت

مسئولیت پذیری به معنای تملک بر اهداف خود و اهداف گسترده تر شرکت است. این به معنای ابتکار عمل، پذیرفتن مسئولیت هرگونه شکست و اهمیت دادن به کار برای رسیدن به موفقیت است.

۵. کار گروهی (کار تیمی)

کار گروهی نیز همانند رهبری، ترکیبی از چندین مهارت نرم است. کار کردن در یک تیم به سمت یک هدف مشترک مستلزم بصیرت و فراست درون فردی است تا شخص بداند که چه زمانی باید رهبر باشد و چه زمانی شنونده.

افرادی که کار گروهی را به بهترین شکل انجام می دهند، پذیرای نیازها و مسئولیت های دیگران هستند.

۶. حل مسئله

حل مسئله فقط به مهارت های تحلیل، خلاقیت و نقد و بررسی نیاز ندارد، بلکه به یک ذهنیت خاص نیاز دارد. افرادی که با خونسردی به حل یک مسئله می پردازند نسبت به کسانی که این قابلیت را ندارند، غالباً بهتر می توانند به راه حل دست یابند.

این یک مهارت نرم است که اغلب می تواند توسط کار گروهی قوی انجام شود. همیشه نباید مشکلات را به تنهایی حل کرد.

دانستن اینکه چه کسی می تواند در رسیدن به راه حل به شما کمک کند و چگونه می تواند این کار را انجام دهد، یک مزیت خوب به شمار می رود.

 1. قاطعیت

قاطعیت با قابلیت تصمیم گیری سریع و مؤثر مشخص می شود. این به معنای حماقت یا تکانشگری نیست. قاطعیت شامل چندین قابلیت مختلف است:

 • قابلیت بی طرفانه نگاه کردن به قضایا
 • سنجیدن گزینه ها
 • ارزیابی کلیه اطلاعات مربوطه
 • پیش بینی نتایج خوب و بد

یک کارمند قاطع، به ویژه هنگامی که تحت فشار باشد، سریع و موثر عمل می کند. آنها مسئولیت عواقب تصمیم خود را به عهده می گیرند و در صورت بروز مشکل، آن را حل می کنند. این امر باعث می شود که فرصت ها با تحلیل طولانی مدت و یا بحث از دست نروند.

 1. قابلیت کار کردن تحت فشار  و مدیریت زمان

بسیاری از مشاغل با مهلت و بعضاً شروط زیاد همراه هستند. استخدام کننده به داوطلبانی که یک نگرش قاطع، قابلیت تفکر واضح و روشن، قابلیت جداسازی و کنار گذاشتن استرس را داشته باشند، پاداش می دهند.

مدیریت زمان ارتباط نزدیکی با قابلیت کار تحت فشار و همچنین کار با مهلت های محدود دارد. کارمندانی که وقت خود را به خوبی مدیریت می کنند می توانند ضمن داشتن نگرش، کارها را اولویت بندی کنند و زمانبندی خود را سازماندهی کنند، این کار به آنها این امکان را می دهد که کارهای جدید و مهلت های جدیدی بدست آورند.

 1. انعطاف پذیری

انعطاف پذیری یک مهارت نرم مهم است، زیرا توانایی و تمایل به پذیرش کارهای جدید و چالش های جدید را با آرامش و بدون هیاهو نشان می دهد.

کارمندان انعطاف پذیر در صورت لزوم به شما کمک می کنند، مسئولیت های اضافی را به عهده می گیرند و می توانند با تغییر برنامه ها به سرعت سازگار شوند.

کارفرمایان به دنبال داوطلبانی هستند که مشتاق و خوشبین باشند و بخاطر تغییرات، پریشان خاطر نشوند.

 1. مذاکره و حل اختلاف

این یکی دیگر از مهارت­های نرم است که کارفرمایان آن را در رهبران بالقوه جستجو می کنند.

مذاکره کننده ماهر کسی است که بداند چگونه می توان افراد را قانع کرد و در آنها نفوذ کرد، و در عین حال به دنبال راه حلی باشد که به نفع همه است.

به همین ترتیب، حل و فصل اختلاف به مهارت­های درون فردی قوی و قابلیت برقراری ارتباط با همکاران و مشتریان بستگی دارد.

چگونه می توان مهارت­ های نرم را در رزومه کاری و مصاحبه قرار داد؟

همانند مهارت های سخت، شما باید زمانی را برای کشف مهارت های نرم خود قرار دهید (می توانید از کسانی که شما را می شناسند، درباره خودتان سوال بپرسید) و آنها را در رزومه کاری خود و مصاحبه های شغلی خود قرار دهید. مهارت های سخت را می توان با مدارک تحصیلی نشان داد، اما نشان دادن مهارت های نرم دشوار است.

تحقیق کامل در مورد شرکتی که متقاضی آن هستید، مهم است. همچنین مشخص کنید که کدام یک از مهارت­ های نرم شما با این نقش سازگار است. یادتان باشد که درباره این مهارت ها در مصاحبه خود صحبت کنید و آنها را به صورت کلمات کلیدی در رزومه یا نامه توضیحی درج کنید.

از آنجا که مهارت­ های نرم لزوماً انتزاعی هستند، شما باید ادعاهای خود را با زدن مثال ثابت کنید تا بتوانید به نتایج مثبت دست پیدا کنید.

این مثال­ ها می توانند برگرفته از تجربیات حرفه ای، شخصی یا دانشگاهی باشند:

 • اگر دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد بوده اید، احتمالاً مسئولیت های فوق برنامه را داشته اید.
 • اگر قبلاً در شغلی مرتبط با خدمات مشتری کار کرده باشید، ممکن است مجبور شده باشید برای برطرف کردن شکایت، از مهارت های ارتباطی حل اختلاف خود استفاده کنید.
 • برای رزومه، ساده ترین و اساسی ترین راه برای نشان دادن مهارت­ نرم ارتباطی و توجه به جزئیات، نداشتن هرگونه غلط املایی است.
 • در مصاحبه، مهارت های درون فردی خود را با حرفه ای بودن، برقراری تماس چشمی، دست دادن، گوش دادن دقیق به سوالات و پاسخ کامل به آنها نشان دهید.

آیا می توان مهارت­ های نرم را یاد گرفت؟

گرچه مهارت­ های نرم را نمی توان مانند قابلیت فنی یا قبولی در آزمون، به آسانی یاد گرفت، اما مطمئناً با گذشت زمان می توان آنها را توسعه و بهبود داد.

تقویت مهارت های نرم کار دشواریست زیرا این امر نیاز به درون گرایی (تفکر و تامل) بسیار زیادی دارد، که اگر قبلاً این کار را نکرده باشید، برای شما دشوار یا ناراحت کننده خواهد بود.

اگر می خواهید مهارت های نرم خود را بهبود ببخشید یا مواردی را برای پیشرفت در یک شغل خاص بهبود دهید، در اینجا چند نکته برای کمک به شما آورده شده است:

 • درون اندیشی (تفکر و تامل) داشته باشید. برای پیشرفت کردن، باید با نقاط ضعف خود صادق باشید، گرچه این کار آسانی نیست. اگر در این کار موفق نیستید، از یک دوست یا یکی از اعضای خانواده بخواهید که در شناسایی نقاط قوت و ضعف واقعی­تان به شما کمک کند.
 • به دنبال آموزش آنلاین باشید. پس از مشخص کردن زمینه هایی که نیاز به بهبود دارند، به دنبال دوره های آنلاین بگردید تا به شما در یادگیری مهارت هایی که در محل کار مفید هستند کمک کنند.
 • دیگران را نظاره کنید. به افرادی که مهارت های نرم مشابه شما را دارند نگاه کنید تا بتوانید با استفاده از آنها، مهارت خود را تقویت کنید. اگر با آنها رابطه دارید، از آنها مشاوره یا راهنمایی بگیرید.
 • تمرین کنید. تمام مهارت های نرم با تمرین، تقویت می شوند. پس از اینکه آموزش دیدید یا از راهنمایی دیگران استفاده کردید، قبل از مصاحبه، مهارت­ های جدید خود را با دوستان یا خانواده تمرین کنید. این کار به شما اطمینان می دهد که می توانید این مهارت ها را در محیط کار استفاده کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا