پروفایل لینکدین

نوشتن سوابق شغلی و تحصیلی درپروفایل لینکدین   

مقدمه ای بر نوشتن سوابق شغلی

در مقالات قبلی به قسمت های مختلف پروفایل در لینکدین اشاره کردیم و توضیحات لازم برای هر بخش ارائه شد. عکس پروفایل در لینکدین، عکس زمینه ای، اهمیت هدلاین و نحوه نوشتن یک هدلاین حرفه ای، تعریف سامری و نمونه یک سامری خوب بخش هایی بودند که تاکنون و در مقالات قبلی به طور کامل در موردشان صحبت شد.

همانطور که می دانیم برای موفقیت در لینکدین و ارتقای سطح روابط کاری، گام اول و در واقع مهم ترین قدم این است که ما باید با استفاده از اصول و قواعد لینکدین یک پروفایل استاندارد و هماهنگ با موتورهای جستجو بسازیم تا راحت تر در نتایج جستجوی دیگران بالا بیایم و بیشتر دیده شویم.
و از طرف دیگر با استفاده از تکنیک ها، طوری پروفایل لینکدین خود را جذاب کنیم که از بین ده ها و صد ها پروفایل مشابه، پروفایل ما خوانده شود. این امر برای کسانی که دنبال شغل هستند یا در حال مهاجرت هستند بسیار مهم و حیاتی است.

روند اضافه کردن سوابق شغلی و تحصیلی در پروفایل لینکدین

Me=> view profile=> add more section/ work experience

/علامت به علاوه
یا اگر می خواهید تحصیلات را اضافه کنید یک قسمت پایین تر باید Education را انتخاب کنید.

سوابق شغلی

هر کدام را که انتخاب کردید یک سری اطلاعات عمومی و کلی از شما می خواهد
مثلا اگر می خواهید سوابق شغلی خود را اضافه کنید اطلاعاتی نظیر عنوان شغلی، زمان آغاز و اتمام کار، اسم شرکت و محل انجام کار، یک هدلاین در مورد شغل مربوطه می خواهد.
و البته قسمتی به اسم Description هم هست که توضیحات بیشتری در مورد کاری که انجام می دادید را می توانید بیان کنید.

نکاتی درباره Description 

۱- در قسمت Description بگویید چه کاری می کردید و چه وظایفی داشتید ولی این کافی نیست. در لابلای توضیحات از خودتان و مهارت هایتان کمی بگویید مثلا با استفاده از نرم افزار….. توانستم این کار را انجام دهم و این پروژه را به اتمام برسانم. همچنین از مهارت های شخصی خود نظیر هنر کار تیمی، مدیریت زمان و غیره هم صحبت کنید. برخی، از چالش های حین کار خود صحبت می کنند و چگونگی حل آنها و این دست مسائل.
“مثلا من یک مهندس راه بودم که شرکتمون اقدام به ساخت جاده در مناطق خارج از شهر می کرد. تیم ما توانست با یک روحیه تیمی خوب و هماهنگی فراوان پروژه رو ۳۰ درصد از زمان پیش بینی شده زودتر تحویل بدهد و اینطوری بیش از ۲۰ درصد صرفه جویی در هزینه ها انجام دادیم. من در قسمت …… با انجام این کار توانستم نقش موثری داشته باشم. ”

دو نکته در نوشتن سوابق شغلی مهم است یکی آنکه از اهمیت کلمات کلیدی غافل نشوید. کلماتی که در رشته شما بیشترین جستجو را دارند. برای اطلاع بیشتر به مقاله مهارت جستجو در لینکدین مراجعه کنید. چون بسیاری از جستجو ها در لینکدین بر مبنای مهارت ها هست. مثلا من جستجو می کنم تا همه افرادی که حرفه نرم افزار اکسل را بلد هستند برایم بیاورد و یا اگر داروساز هستید و کار با نرم افزار های داکینگ را مسلط هستید باید اعلام کنید. چون خیلی از جستجو ها بر مبنای جزییات سوابق شغلی است. در همین مثال اخیر خیلی کم پیش می آید که فردی کلمه داروساز را جستجو کند بعد برود در پروفایل همه داروسازان ببینید کدام با نرم افزار داکینگ آشنا هستند، بلکه مستقیم داکینگ را تایپ می کند. این مورد در مورد همه رشته ها صادق است یعنی جزییات را بنویسید و فکر نکنید بی اهمیت هستند.

نکته دوم سافت اسکیل ها هستند یعنی باید طی جملات خود در این قسمت علاقه به کار و مهارت های شخصیتی خود را هم ولو در حد یکی دو کلمه بیان کنید.

۲- بهتر است اگر سابقه کاری شما اجازه می دهد بین ۵ تا ۱۰ سال قبل را بیان کنید.
۳- از مهارت ها و چالش ها در حین کار صحبت کنید و نحوه حل آنها توسط شما یا تیم شما

۴- برای نوشتن سوابق شغلی موثرتر است اگر با زبان اول شخص بنویسید.
۵- معمولا در حد دو الی سه پاراگراف کوتاه برای هر سابقه شغلی ایده آل است و خوانده می شود.
۶- از اعداد استفاده کنید ولی اعداد محرمانه کمپانی قبلی شما نباشد. چون کارفرمای بعدی برداشت خوبی از اینکه اطلاعات کمپانی را عمومی کردید ندارد

پس از اضافه کردن اطلاعات خواسته شده در انتها می توانید از قسمت مدیا، هر آنچه که مربوط به شغل مربوطه است را آپلود کنید. مثلا می توانید آدرس وب سایت شرکتی که در آن کار می کردید، عکس ها و فیلم های مرتبط با کار فوق و پروژه هایی که در آن نقش داشتید، اگر سخنرانی یا مقالاتی در مورد کار خود دارید و غیره را در این قسمت ارسال کنید.

 نحوه اضافه کردن تحصیلات

نکته مهم اینکه این قسمت صرفا مربوط به تحصیلات کلاسیک ما نظیر مدرسه و دانشگاه است و ربطی به دوره های کوتاه مدت یا کاربردی که می بینیم، ندارد. آنها بخش خودشان را در پروفایل دارند.

خب از همان مسیر که قبلا عرض شد شما می توانید تحصیلات خود را اضافه کنید. نام دانشگاه یا مدرسه، مقطع تحصیلی مثلا دیپلم، لیسانس و غیره، سال آغاز و پایان مقطع مربوطه را از شما می پرسد. به اضافه اینکه در حین تحصیل اگر در انجمن یا گروهی که مرتبط با تحصیلات شما در آن مقطع خاص بود عضویت داشتید را می توانید در صورت تمایل ذکر کنید.

بعد هم Description است که با همان توضیحاتی که در مورد شغل بیان کردیم ولی با تمرکز بر تحقیقات و کارهای دانشگاهی خود می توانید بنویسید.
در انتها فیلم و عکس یا سایت و مقاله و سخنرانی مرتبط با تحصیلات خود را می توانید آپلود نمایید.
پس از فشردن کلمه ذخیره، اطلاعات وارده ذخیره میشود و شما دوباره می توانید با فشردن علامت + در کنار سوابق شغلی و تحصیلی دوباره فیلد جدید اضافه کنید.

 

نوشته های مشابه

۲ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا