پروفایل لینکدین

اهمیت هدلاین در پروفایل لینکدین

هدلاین چیست؟

هدلاین جمله ای است که در ۱۲۰ کاراکتر دقیقا در زیر نام و نام خانوادگی شما می آید. اگر خودتان چیزی ننویسید خود لینکدین به صورت پیش فرض عنوان شغلی به علاوه نام شرکتی که در حال حاضر در آن مشغول به کار هستید را به عنوان هدلاین شما می آورد. به عنوان مثال مهندس عمران در شرکت ساختمانی ایکس. کارشناس تغذیه در شرکت غذایی کاله و غیره.

چرا هدلاین باید برای من مهم باشد؟

هدلاین در واقع تیتر یک پروفایل لینکدین شما است. وقتی پروفایل افراد مختلف را باز می کنیم، بعد از عکس های پروفایل و عکس زمینه ای، هدلاین ما را مشاهده می کنند. مثل مجلات یا روزنامه ها که تلاش می کنند با تنظیم تیترهای جذاب خواننده را تشویق کنند که مجله یا روزنامه آنها را بخرند. در هدلاین هم به همین صورت است شما باید با انتخاب هوشمندانه کلمات، کاری کنید که افراد به جای خواندن صد ها و شاید هزاران پروفایل مشابه، تشویق شوند پروفایل شما را بخوانند.

ما معمولا چند خط  اول رزومه یک فرد را مطالعه می کنیم و بعد تصمیم می گیریم خواندن آن رزومه را ادامه دهیم یا خیر. بنابراین همان طور که در پای دکه های فروش مطبوعات ما طی چند ثانیه یا نهایت چند دقیقه ده ها گزینه را حذف می کنیم و به یک انتخاب می رسیم همین اتفاق هم در مورد پروفایل ما در لینکدین می افتد و باید در انتخاب کلمات در هدلاین نوشتن دقت کنیم.

پس به طور خلاصه از هدلاین استفاده می کنیم تا یکسری اطلاعات در مورد خودمان در حد یک جمله بدهیم و همچنین در طی این یک جمله سعی می کنیم مخاطب را تشویق کنیم به خواندن پروفایل ما ادامه دهد.

 

 

دقیقا چه چیزی باید در هدلاین نوشته شود

راستش جواب مستقیمی برای این سوال نیست که برای همه افراد با رشته های کاری مختلف مورد استفاده باشد. خیلی بستگی دارد شما کی هستید ؟ اتمسفر شغل و رشته شما چگونه است؟ اولین نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که، هدف شما برای استفاده از لینکدین ‍چیست؟ به دنبال کار هستید؟ به دنبال ایجاد و گسترش روابط حرفه ای خود هستید؟ یا اینکه می خواهید دانش حرفه ای خود را درمیان بگذارید و از دانش دیگران استفاده کنید؟ هر یک از این اهداف که باشد در انتخاب کلمات تفاوت خواهد داشت.

چگونه یک هدلاین عالی بنویسیم؟

چند نکته در تنظیم هدلاین اهمیت دارند و بهتر است مدنظر قرار گیرند. البته هدلاین و دیگر قسمت های پروفایل را هر زمان که بخواهید می توانید ادیت کنید.

keyword-۱- 

کلمات کلیدی را بشناسید. در طول زمان باید مهارت استفاده از کلمات کلیدی رو پیدا کنید اما  این کلمات چه هستند و چگونه باید پیدا کنیم؟ کیورد ها یا کلمات کلیدی ، کلماتی هستند که وقتی مردم بخواهند جستجو کنند بیشتر از آن کلمات استفاده می کنند هر چه بیشتر در قسمت های مختلف پروفایل از آنها استفاده کنید با موتورهای جستجو تطابق بیشتری دارید و مردم راحت تر شما را پیدا می کنند همین نکته ساده یعنی تفاوت فراوان در به دست آوردن موقعیت های شغلی جدید یا شرکا و بازار تجاری تازه. بسیار مهم است در لینکدین دیگران راحت تر ما را پیدا کنند.

به عنوان یک مثال به مورد زیر توجه بفرمایید.

 بنده در حال جستجو برای طراح سایت هستم. به نظر شما از چه کلمه ای ممکن است بیشتر استفاده کنم؟ در یکی از کلاس ها از دوستان این سوال را پرسیدم جالب بود، بدون هماهنگی قبلی و عدم اطلاع از جواب های یکدیگر اکثر افراد(حدود ۸۳ درصد) web designer را انتخاب نمودند.

 ما نه تنها باید در انتخاب کلمات دقت کنیم، حتی نحوه چینش آنها هم اهمیت دارد.

فکر کنید دو طراح سایت داریم  یکی در پروفایلش جمله اول رو نوشته است و دیگری جمله دوم رو. قطعا شانس دیده شدن و شناخته شدن برای پروفایل اول توسط موتور جستجو، خیلی بیشتر است.

I am a web designer.

I designed more than 100 web sites.

با اینکه مفهوم هر دو جمله یکی هست ولی اکثر افراد به هنگام جستجو  web designer را تایپ می کنند و شانس دیده شده نفر اول در موتور های جستجو خیلی خیلی بیشتراست.

۲- از صفات قوی و مثبت برای توصیف خود استفاده کنید.

مثلا creative director at….

Passionate about web design

دو دسته مثال زیر رو دقت بفرمایید

هدلاین

اینها خیلی بی روحه و خیلی جذاب نیستند. صد هزار کمتر یا بیشتر مدیر تولید در لینکدین داریم قرار است  هدلاین را طوری بنویسیم مردم تشویق شوند  که پروفایل من رو بخونند.

ولی در این اسلاید بعدی برخی از نمونه هدلاین های جذاب تر هست این هدلاین ها زنده است و پشت آن شما حسی از انر‍ژی و تمایل رو حس می کنید.

از صفات قوی و مثبت برای توصیف خود استفاده کنید و خود را بهتر توصیف کنید در زیر برخی از صفات خوب که در لینکدین پرکاربرد است را می بینید. به مثال ها هم دقت کنید. دقت داشته باشید هر توصیفی برای همه مشاغل کار نمی کند و شما می باید از صفتی مثبت با توجه به شغل خود استفاده کنید.

هدلاین

۳- اگر بیکار هستید و دنبال کار هستید این مورد نوشتن در هدلاین ارزش افزوده ای برای شما ایجاد نمی کند یا اگر هم می خواهید بنویسید به این صورت هایی که در عکس پایین نشان می دهد ننویسید. اینجا نیازمندی همشهری نیست. مهندس راه و ساختمان به دنبال کار یا “حسابدار در حال حاضر جویای کار “

برخی از نمونه هدلاین بهتر را در عکس دوم پایین مشاهده می فرمایید.

هدلاین

هدلاین

اگر دنبال کار هستید برای شما فرصت وقتی ایجادمی شود که از مهارت های مهم خود و تخصص خود بنویسید کارفرمایان دیگر فقط به دنبال نیروی کار نیستند. واقعیت این است که به دنبال نیروی کار خاص هستند چه چیزی شما را یونیک می کند چه چیزی شما را در کارتان خوب می کند. در اینجا نوع کارتان مهم است یا اینکه چه ویژگی در شماست که شما را کارمند خوبی می کند. یکی دیگر از راه های نوشتن هدلاین، استفاده از زبان طنز محترمانه هست خیلی از مردم در هدلاین، از طنز های ظریف استفاده کردند. در عکس پایین چند مثال از این نوع هدلاین را می بینید.

هدلاین

نتیجه گیری

هدلاین یکی از قسمت های مهم پروفایل ما می باشد که قرار است با استفاده از کلمات کلیدی رایج در حوزه کاری ما نوشته شود.

شما باید با ترکیب هوشمندانه کلمات در طی یک جمله بگویید چه کسی هستید. استفاده از کلمات کلیدی دو فایده مهم برای ما دارد:

 اولا : چون این کلمات توسط دیگران مورد جستجو قرار می گیرد، پروفایل شما هم بیشتر دیده میشود. و این به معنای ارتباطات و درخواست های بیشتر است که به سمت شما می آید. یا اگر در امر فروش و بازاریابی فعال هستید بسیار جهت جذب مشتریان جدید مفید خواهد بود.

دوما: تیتر جذاب افراد را تشویق می کند در صفحه ما بمانند و پروفایل ما را بخوانند و خیلی سریع از پروفایل ما خارج نشوند.

قرار شد از صفات مثبت در توصیف خود استفاده کنید.

با اجرای نکات گفته شده در این مقاله شما خواهید توانست یک هدلاین خوب و جذاب برای خود آماده کنید.

موفق باشید.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا