مزایای لینکدین

چگونه استخدام کنندگان می توانند ما را در لینکدین پیدا کنند؟

شغل خوب و دلخواه، خودش  به سراغتان می آید، خیلی دنبالش نگردید. فقط چند نکته ساده را رعایت کنید.

اینترنت از زمانی که آمده تا کنون، دنیای ما را به نحو عجیبی تغییر داده و امکاناتی امروز داریم که هرگز نداشتیم. همان طور که تا کمتر از ده سال قبل ارسال عکس یا فیلم از گوشی های موبایل غیرممکن بود و اکنون یکی از مسایل پیش پا افتاده شده است.

در عالم کار و بیزینس هم اینترنت پتانسیل های فراوانی برای ما دارد و روندهای فراوانی را تغییر داده است. مثلا امروزه برای ما به عنوان یک نیروی کار(کسی که برای دیگران کار می کند و حقوق دریافت می کند)، امکانات فراوانی وجود دارد تا خودمان را درست پرزنت کنیم و در معرض دید مسولان استخدام و افراد مهم رشته خود قرار دهیم. در واقع اگر بلد باشیم می توانیم به جای اینکه مستقیم دنبال کار باشیم طی فرایندهایی کاری کنیم که فرصت های کاری خودشان به سراغ ما بیایند.

یقینا یکی از مهمترین امکاناتی که فضای دیجیتال در اختیار ما قرار می دهد وب سایت لینکدین است. جایی که بیش از ۶۵۰ ملیون نفر و ده ها میلیون شرکت و کارخانه و دانشگاه و مقامات آنها دور هم جمع شده اند.

همکاران و افراد مهم رشته شما  از سراسر دنیا در دسترس شما  هستند و به راحتی وصل شدن به اینترنت. چیزی که قبل از ظهور اینترنت اصلا امکان وقوع نداشت و الان این قدر راحت در دسترس است که برای برخی باورش سخت است.

کافی است نکات ساده ای را رعایت کنید تا در معرض دید مسولین استخدام، روسای شرکت ها و همکارانتان در سراسر جهان و ایران باشید. در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

لینکدین و استخدام

لینکدین به عنوان ابزار منتخب استخدام کنندگان برای ارتباط با افراد جویای کار (یا افراد متقاضی در آینده) شناخته می شود. دانستن اینکه چگونه استخدام کنندگان از این ابزار استفاده می کنند، می تواند کمی بر نحوه استفاده شما از لینکدین برای جستجوی شغل تأثیر بگذارد.

LinkedIn.com بزرگترین شبکه اجتماعی برای حرفه ای ها است. لینکدین، بهترین راه را برای استخدام کننده فراهم می کند تا به سرعت یک فرد را مورد بررسی قرار دهد و ببیند آیا باید برای این شغل خاص با او تماس بگیرد یا خیر. داوطلبان نیز باید تا حد امکان از لینکدین استفاده کنند تا در این جستجوها قرار بگیرند.استخدام کننده

۱.یک شبکه بزرگ لینکدین داشته باشید.

برای اینکه دیگران بتوانند شما را در لینکدین پیدا کنند، باید یک شبکه بزرگ داشته باشید زیرا

 در نتایج جستجوی لینکدین هر فرد، کاربرهایی دیده می شوند  که ارتباطات سطح اول، دوم و سوم جستجوگر باشند. اگر در یکی از آن سطوح به کسی متصل نباشید، در نتایج جستجوی آنها ظاهر نمی شوید.

گرچه برخی از استخدام کنندگان می دانند چگونه داوطلبانی را که خارج از اتصال درجه سه لینکدین خود هستند پیدا کنند و یا برای دسترسی به آنها به لینکدین پول بپردازند، اما همه آنها این کار را نمی کنند. بنابراین، هرچه تعداد افراد بیشتری با شما در ارتباط باشند، احتمال بیشتری دارد که به استخدام کنندگان متصل شوید.

همچنین، استخدام کنندگان دوست دارند که به شبکه شما دعوت شوند.

از استخدام کننده­ ها بخواهید که در شبکه شما عضو شوند، شاید آنها به دلیل قوانین داخلی لینکدین، نمی توانند شما را برای عضویت در شبکه شان دعوت کنند.linkedinoffer

۲.برای توصیف خودتان از کلمات کلیدی درست استفاده کنید.

وقتی که استخدام کنندگان در لینکدین به دنبال داوطلب­ ها می گردند، دقیقاً مانند پایگاه های داده رزومه و سیستم های ردیابی متقاضی، روی کلمات کلیدی متمرکز می شوند. بدون کلمات کلیدی مناسب، پروفایل لینکدین شما یافت نمی شود.

مثلا اگر به دنبال استخدام یک داروساز هستند، معمولا اگر بخواهند کلمه داروساز را جستجو کنند تعداد نتایج جستجو سر به صدها هزار یا حتی میلیون خواهد زد. بنابراین می آیند فرضا داروسازانی که در زمینه کنترل کیفیت کار کرده اند را جستجو می کنند.

هدلاین حرفه ای لینکدین، مکان مناسبی برای گنجاندن کلمات کلیدی مناسب جستجوی شغل است. برای جلب توجه کارفرمایان، خاص باشید. می توانید برای اینکه هدلاین مناسبی برای خود بنویسید به مقاله و فیلم آموزشی ما، هدلاین چیست مراجعه کنید.

مثالی دیگر، اگر در امر بازاریابی فعال هستید صرفا نوشتن کلمه بازاریاب یا marketing ارزش افزوده ای برای شما ایجاد نخواهد کرد باید بدانید که استخدام کنندگان به عنوان مثال به دنبال «مدیر بازاریابی­ ای هستند که نحوه استفاده از رسانه های اجتماعی را برای دیده شدن و فروش B2B بلد باشد». بنابراین از کلی گویی پرهیز کنید. عناوین کلی، چشمگیر نیستند و کلمات کلیدی مناسبی را در بر نمی گیرند.

همچنین در بخش های Summary and Experience  (خلاصه و تجربه) فرصت کافی برای بیان قابلیت­ ها و مهارت­ های کلیدی وجود دارد. هر شغلی که نام برده اید باید شامل تخصص هایی باشد که در آن شغل نشان داده اید. به کلمات کلیدی فکر کنید!

۳. اعتبار حرفه ای خود را نشان دهید

ثابت کنید که کلمات کلیدی­ ای که برای توصیف خود استفاده کرده اید، درست هستند.

لینکدین فرصت های بسیاری را برای نشان دادن دانش و تخصص ­تان، از جمله این پنج مورد فراهم می کند:

  • Ø توصیه نامه های لینکدین (LinkedIn Recommendations):                                                                                                         ارائه توصیه نامه در لینکدین راهی خوب برای متقاعد کردن دیگران است که شما یک داوطلب شایسته هستید. اما نباید به نظر برسد که شما از هر کسی که می شناختید درخواست توصیه نامه کرده اید. به نحوه متعادل از مشتریان، اساتید، شاگردان، کارفرمایان قبلی و غیره بخواهید میزان رضایت خود از شما را مکتوب بنویسند. می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر به این مقاله مراجعه بفرمایید. بنابراین اگر بیش از دو سال در یک شغل بوده اید، داشتن چند توصیه نامه کوتاه خوب است.
  • Ø وبلاگ، ارائه­ ها و ویدئو های شما:                                                                                                                                    اگر وبلاگ دارید، آدرس اش را در بالای پروفایل خود در قسمت اطلاعات تماس، وارد کنید. روی لینک «مشاهده اطلاعات تماس (See contact info )» در بالای پروفایل خود کلیک کنید، سپس بر روی نماد مداد در کادر محاوره ای که ظاهر می شود کلیک کنید تا بتوانید اطلاعات را اضافه کرده و ویرایش کنید. داشتن یک وبلاگ در پروفایل، به اعتبار شما می افزاید. شما می توانید دانش فنی و بینش خود و همچنین مهارت های نوشتاری خود را نشان دهید. به همین ترتیب، می توانید از برنامه دیگری به نام SlideShare (که متعلق به لینکدین است) استفاده کنید و یک پاورپوینت در مورد موضوع مرتبط ارسال کنید. صفحات SlideShare را به پروفایل لینکدین خود متصل کنید. این امر باعث جلب توجه استخدام کنندگان می شود و اطلاعات بیشتری در مورد شما و دانش و مهارت های شما ارائه می دهد.
  • Ø به روزرسانی های لینکدین:                                                                                                                                           این گزینه شاید کمی شبیه به سرویس خبری فیسبوک به نظر برسد اما باید بدانید که اصلا اینطور نیست. به خاطر داشته باشید که لینکدین مانند فیس بوک نیست و نباید عکس های برف بازی خود و فرزندتان (مگر اینکه کودکیاری یا مراقبت از بچه ها حرفه شما باشد) یا اظهارات سیاسی خود را در آن قرار دهید.استخدام کننده

برای به اشتراک گذاشتن اخبار خوب مرتبط و سایر اطلاعات مفید، از به روزرسانی های وضعیت (Status Updates) در پروفایل خود استفاده کنید، از جمله:

  • اطلاعات خوب ارسال شده توسط سایر متخصصان در لینکدین، چه به عنوان یک «پست» (بحث کوتاه در خبرنامه) و چه به عنوان مقاله هایی که آنها در لینکدین منتشر می کنند.
  • اتفاقات مهم صنعت خود را به اشتراک بگذارید، و هر وقت مقاله­ ای منتشر کردید که در مقاله شخص دیگری نقل شده بود یا دیدگاه مثبت افراد دیگر را دریافت کردید، آن را نیز به اشتراک بگذارید.
  • تصاویر، فیلم ها یا اسنادی را که در مورد کار و حرفه شما هست و اجازه استفاده دارید را به اشتراک بگذارید.
  • لینک اطلاعات خوبی را که می یابید، قرار دهید (باید بدانید که لینکدین به راحتی لینک­ به وب سایت های خارجی را مانند محتوا­ها پخش نمی کند).

اگر به طور جدی به دنبال یک شغل جدید هستید (و بیکار هستید، با خیال راحت می توانید این موضوع را اعلام کنید)، در صورت تمایل می توانید وضعیت دقیقی از نوع شغل مورد نظر خود را ارسال کنید.

همچنین، اعلان­ ها (Notifications) و لایک­ ها را بررسی کنید. یا اطلاعات خوبی را که دیگران به اشتراک گذاشته اند به اشتراک بگذارید. در صورت لزوم، برای پست­های دیگران نظر (کامنت) بگذارید (نظرات مثبت و حرفه­ ای، نه منفی و ناخوشایند).

  • Ø گروه­های لینکدین: در حال حاضر، هر عضو لینکدین می تواند عضو۱۰۰ گروه باشد و بیش از ۲.۱ میلیون گروه وجود دارد.

در صورتی که عضو گروه های لینکدین مرتبط با تخصص خود باشید، دیگران به راحتی شما را پیدا می کنند (به عنوان مثال، دات نت، SQL سرور، فلکس، Information Architects). اگر روی لینک “Work” در بالای پروفایل خود کلیک کنید، کادر گفتگو نشان داده شده در سمت چپ اینجا برای شما باز می شود و لینکدین به شما گروه هایی را پیشنهاد می دهد تا به آن ملحق شوید.

می توانید با با کلیک روی نماد “Work” در بالا (که سمت راست اکثر صفحه های لینکدین است) و دیدن گزینه های آن و سپس کلیک روی نماد “Groups”، گروه هایی را پیدا کنید.

استخدام کنندگان دوست دارند مباحثی را که مرتبط با موقعیت کاری آنهاست بررسی کنند تا بتوانند «کارشناسان موضوعی خاص» را بیابند. دیگر عصر تخصص است و تخصص گرایی. خیلی خوب است شما اگر یک چیز بلد باشید ولی کامل و حرفه ای.

ارسال اطلاعات خوب یا اظهارنظرهای آگاهانه در بحث و گفتگوی گروه­ های مربوط به حرفه، صنعت و یا حتی موقعیت مکانی، می تواند توجه استخدام کنندگانی را که در گروه ها به دنبال داوطلبان مناسب می گردند، جلب کند.

کارفرمایان و شرکت های استخدامی حتی برای به اشتراک گذاری اخبار و جذب اعضا، گروه های خود را راه اندازی می کنند. به آنها بپیوندید، و به بحث و گفتگو بپردازید یا اخبار ارزشمندی را برای اعضا ارائه دهید.

از طریق گفتگو هایی که در مورد یک بحث ایجاد می شود می توانید با افراد حاضر در لینکدین ملاقات کرده و حتی با آنها ارتباط برقرار کنید. مردم متوجه کسانی می شوند که پست هایشان را «لایک می کنند»، و همچنین کسانی که نظرات مثبت و مرتبط می دهند، لزوماً گفتن همه چیز «خوب» نیست.

تنها برای جلب توجه افرادی که یک پست را به اشتراک گذاشته اند، «لایک» نکنید. ابتدا صفحه وب مربوطه را بخوانید تا مطمئن شوید که با آن موافق هستید یا خیر. در صورت موافق بودن، آن را لایک کنید.

  • Ø پست­ های لینکدین: اگر در نوشتن، مهارت کافی دارید و اطلاعات خوبی برای اشتراک گذاری دارید، وبلاگ لینکدین می تواند یک بستر بسیار خوب برای دیده شدن باشد. مقالاتی که منتشر می کنید توسط لینکدین در بالای پروفایل تان برجسته می شود و همه افرادی که از پروفایل شما بازدید می کنند می توانند آن را ببینند (و به طور بالقوه آن را می خوانند). به سادگی بر روی لینک «نوشتن یک مقاله (Write an article)» در بالای صفحه اصلی لینکدین، همانطور که در بالا مشاهده کردید، کلیک کرده و شروع کنید. وقتی می خواهید مقاله خود را در لینکدین به طور عمومی به اشتراک بگذارید، این گزینه را انتخاب کنید. خب، هر چقدر افراد بیشتری این مقاله ها را بخوانند و به اشتراک بگذارند، به همان اندازه بیشتر در معرض دید قرار می گیرید. و مهارت های ارتباطی و برخی از جنبه های دانش حرفه ای شما را نشان می دهند. یک استخدام کننده که مشخصات شما را بررسی می کند، می تواند مقالات شما را بررسی کند تا بینش بیشتری در مورد مهارت ها و شخصیت شما پیدا کند.

۴.اطلاعات تماس خود را ارائه دهید!

اگر می خواهید استخدام کنندگان و کارفرمایان بالقوه با شما ارتباط برقرار کنند، باید اطلاعات تماس خود را به اشتراک بگذارید.

اگر آنها نتوانند با شما تماس بگیرند، نمی توانند شما را استخدام کنند.

شما می توانید حساب توییتر، وب سایت یا وبلاگ شخصی خود را وارد کنید. در ستون سمت راست بالای نمایه لینکدین خود، “Contact Info” را ویرایش کنید. با خیال راحت می توانید آدرس ایمیل خود را وارد کنید.Contact-Info-linkedin

۵. عکس خود را وارد کنید!

بد نیست که تصویری از خود نیز در ‍پروفایل لینکدین وارد کنید.

استخدام کنندگان، ده الی صد پروفایل را در ماه چک می کنند. آنها ممکن است نام افراد را به خاطر نیاورند، اما تصویر آنها را به یاد می آورند. این امر به آنها کمک می کند که به یاد بیاورند که آیا در گذشته با شما تماس گرفته اند یا خیر (و پرونده های خود را بر آن اساس بررسی کنند).

همچنین، پروفایل های بدون عکس می توانند «ضد رسانه های اجتماعی»، «کسی که درکی از رسانه های اجتماعی ندارد» و یا حتی «پروفایل فیک لینکدین» یا «پنهان کردن چیزی» را تداعی کنند.

(برای اطلاعات بیشتر، چگونه کارفرمایان عکس پروفایل شما را مشاهده می کنند، چرا به یک عکس پروفایل لینکدین نیاز دارید، و عکس پروفایل لینکدین برای بومرهای جویای کار، می توانید به مقاله ما در این زمینه مراجعه کنید.استخدام کننده

۶.از ارتباطات استقبال کنید

به طور مشخص، باید اطمینان حاصل کنید که دعوت نامه­ ها یا InMails از استخدام کنندگان را به راحتی دریافت می کنید. اطمینان حاصل کنید که تنظیمات تماس به درستی در پروفایل تان تنظیم شده است. شما می توانید اطلاعات تماس مورد نظر خود را در این بخش و همچنین بخش اطلاعات شخصی قرار دهید.

حتی اگر شما به دنبال شغل هم نیستید، باید با استخدام کنندگان در ارتباط باشید. شاید الان شما جویای کار نباشید اما به احتمال زیاد یک روز جویای کار خواهید بود.

اگر در حال حاضر یک شبکه قوی از استخدام کنندگان در لینکدین دارید، یک قدم جلو هستید.InMail

حرف آخر

توجه داشته باشید که توصیه فوق فقط برای این است که یک استخدام کننده بتواند به راحتی شما را پیدا کند و نه چیز دیگر. شما بدون انجام هیچ کار اضافی­ ای، خودتان را به استخدام کنندگان معرفی می کنید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که پروفایل­تان را به خوبی تنظیم کنید، آن را به روز نگه دارید، در لینکدین فعال باشید (ده تا بیست دقیقه در روز را به خواندن یا به اشتراک گذاشتن اختصاص دهید) و لینکدین بقیه کارها را خودش انجام می دهد (یعنی شما را به استخدام کنندگان معرفی می کند).

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا